У всьому світі пріоритетом зараз є боротьба з пандемією COVID-19. Стабільні поставки енергії – важлива ланка в ланцюжку вирішення цієї екстремальної ситуації. Складно уявити, що могло б статися, якби зараз Європа залишилася без електрики і тепла.
На тлі нових викликів можна виділити тенденції, які в доступному для огляду майбутньому вплинуть на енергетику в усьому світі.
Наприклад, глобальний економічний спад призведе до скорочення споживання і зменшенню вартості енергоносіїв. Але через якийсь час пропозиція адаптується до нового попиту – і ціни стабілізуються. Від цього в першу чергу виграють споживачі.
Також можна очікувати, що посилиться конфлікт інтересів на енергоринку. Найбільш очевидно таке протистояння між постачальниками традиційних і поновлюваних енергоресурсів
Поки серед можливих наслідків пандемії коронавіруса більшість ринкових аналітиків схильні бачити такі довгострокові наслідки, які навряд чи посприяють вирішенню проблеми зміни клімату.
Наприклад, Джеймс Темпл в своєму прогнозі виділяє наступні:
– Будь-які обмеження на ринку капіталу будуть впливати на фінансування виробництва сонячної, вітрової та інших альтернативних видів енергії. Обговорення нових проектів буде на час заморожено.
– Зниження світових цін на нафту буде знижувати конкурентоспроможність електромобілів.
– Китай є одним з основних виробників сонячних панелей, вітрових турбін і літій-іонних акумуляторів, які використовуються для електромобілів. Китайські компанії вже зіткнулися з порушенням ланцюжків поставок, що сповільнило роботу над деякими проектами з поновлюваних джерел енергії в інших країнах.
– В останні роки тема зміни клімату стала пріоритетною в політичному порядку в світі, рушійною силою стало зростаюче молодіжне активістське рух. Але економічний спад відверне людей від екологічних проблем, оскільки на передній план вийдуть більш нагальні питання, здатні забезпечити базові умови для життя: здоров’я, робота, пенсійні накопичення і нерухомість.